logo
Vítáme Vás v katalogu info-turistiky, ubytování a hotelových balíčku. Máme tu pro Vás mnoho možností v informacích jak o turistice, sportu, ubytování a mnoha dalších.

Pátek (09.12.2022)
SVÁTEK: Vratislav
ZÍTRA: Julie

*** Mýdlárna Rubens

Telefon: mob.: +420 737 337 011 tel: 412 553 113
Webové stránky: www.mydlarnarubens.cz
Typ: ZAJÍMAVÉ ZÁŽITKY
Oblast: Severní čechy
Město: Růžová u Děčína
Adresa: Růžová 195, 405 02 Děčín
Cena: dle ceníku nebo dohodou email:mydlarna.rubens@centrum.cz

Zobrazit na mapě

Mýdlárna Rubens

Zajímá Vás jak se ručně vyrábějí mýdla? Navštivte MÝDLÁRNU RUBENS.

Mýdlárna Rubens se nachází v krásném prostředí Národního parku Česko-Saského Švýcarska, v malebné vesnici Růžová. Přírodní krásy nás okouzlily natolik, že jsme začali intenzivněji vnímat přírodu, její bohatství a možnosti. Objevili jsme již objevené. Léčivé účinky přírody, které jsme zakomponovali do látky každodenně používané

MÝDLO  jak obyčejné slovo s neobyčejnými vlastnostmi

Mýdlárna Rubens vyrábí mýdla vlastní rodinnou originální recepturou starou více jak sto let. 

Naše mýdla jsou vyráběna pouze z látek vyskytujících se v přírodě, proto blahodárně působí na pokožku. Mýdla jsou vyráběna ručně, tzv. zastudena, což zaručuje zachování všech výživných složek v mýdlech. Mýdla jsou balena pouze do přírodních materiálů.

regioníůní produkt

Regionální značka garantuje, že produkt je vyrobený místním výrobcem, jedinečný ve vztahu k regionu, kvalitní a nepoškozuje životní prostředí.

Značku původu, ochrannou známku, uděluje výrobcům nezávislá Certifikační komise. Zakoupením značeného výrobku získáte pravý a kvalitní výrobek z regionu .

Podívejte se s námi do zákulisí

 

  • Zajímá Vás ruční výroba přírodních bylinkových mýdel?
  • Chtěli byste se dozvědět něco o historii mýdel?
  • Zajímají Vás bylinky, jejich léčivé účinky na pokožku?
  • Chcete se trochu zamyslet nad tím, čím se myjete, dozvědět se něco o tak běžné součásti našeho života jakým je mýdlo?
  • Co je to vlastně Ph? Jaká hodnota Ph je vhodná a proč?

Jak se nejlépe orientovat ve všech těch druzích mýdel, proč právě mýdlo s touto bylinou? Je to zvláštní že? Tak běžná věc jako je mýdlo a tolik otázek? Dveře naší mýdlárny jsou otevřeny pro jednotlivce až po skupiny/45 osob/

Pro skupiny možnost oběda v našem pensionu,který je součástí objektu mýdlárny/po předchozí domluvě/

Parkování osobních aut i autobusů přímo u mýdlárny

A kdy nás můžete navštívit? Každý den za světla.


Naše výroba

Rádi bychom Vás provedli říší naší přírodní bylinkové Mýdlárny Rubens

Proč přírodní?

Naše mýdla vyrábíme pouze z olejů - kokosového,olivového a palmového.
Jako přírodní konzervant používáme extrakt z grapefruitových jader.


Proč bylinková?

Protože se zabýváme mýdly pouze bylinkovými. Tedy až na jednu výjimku - mýdlo s kozím mlékem.

Proč Rubens?

Protože naše mýdlárna se nachází v malebné vesničce Růžová, která je branou do Národního parku Česko-saské Švýcarsko a jejíž latinský název je Rubens.

Proč právě mýdlárna?

Kdysi dávno se mi dostala do ruky stará kuchařka po babičce, která krom běžných kulinářských receptů obsahovala též spoustu zajímavých rad a receptur. Byla tam též receptura na výrobu mýdla. Velmi nás zajímalo,  jestli takové mýdlo jsme schopni doma udělat a navíc tím, že základ byly oleje, jestli takové mýdlo vůbec může mýt, čistit a pěnit. Proto jsme nakoupili ingredience a mýdlo udělali přesně podle návodu. Do druhého dne jsme napjatě čekali na výsledek. Odkrojili jsme kousek vzniklé hmoty a zkusili jsme se umýt. Opravdu mýdlo pěnilo a mylo. A to byl asi první impuls zkusit další mýdla.Zajímalo nás, když obohatíme mýdlový základ různými bylinami, jak budou tato mýdla vypadat a hlavně zda budou i účinně napomáhat k ošetření pokožky. A tak jsme začali prostudovávat různé knihy o léčivých bylinách a jejich účincích. Když jsme se pochlubili kamarádům a známým s našimi výrobky, kdosi prohlásil "vždyť to vypadá jako mýdlo s jelenem, nechcete tomu dát nějaký tvar a barvu?" Chvíli jsme o tom uvažovali, ale potom jsme si stanovili priority. Co vlastně chceme? Mýdlo, které bude mýt, čistit, ošetřovat a léčit pokožku. A jak je známo mýdlo, které je zajímavé svým tvarem, barvou, strukturou si málokdo z nás dá na umyvadlo. A protože mýdlo je od slova mýt  má být proto na umyvadle. Takže to rozhodlo a naše mýdla jsou taková, jaká jsou. Zcela přírodní, bylinková.

Trocha historie?

Naše mýdlárna vznikla sice nedávno (rok 2003), ale receptury, ze kterých naše mýdla vyrábíme, vznikly již v dobách dávno minulých.
První zmínka o čemsi, co mohlo vzdáleně připomínat mýdlo, sahá až do roku 2800 př.n.l., kdy naši předkové používali k mytí směsi vzniklé smícháním vývaru z kosti velblouda a popele z ohniště. Jistě zajímavější způsob mytí, zvláště pro muže, se začal používat na počátku 6 př.n.l., kdy se Římané mazali olivovým olejem a nechali ho několik hodin působit. Potom přišly krásné polonahé otrokyně, které jim stíraly špínu společně s olejem z těla plochými kostmi zvířat. V dnešní, uspěchané době se však tento způsob jeví jako problematický. Sličných dívek je určitě dostatek, ale časově je tato technika velmi náročná. Egypťané byli mnohem vynalézavější. Zjistili, že kořen rostliny mydlice lékařské je silně saponifikující a lze je využívat k očistě těla. Ale ani tento způsob mytí neměl dlouhé trvání. Nejvýznamnějším propagátorem mýdla a hlavně pravidelné celkové očisty těla, byl ve 2. stol.n.l. řecký lékař Claudios Galenos, který vyráběl mýdla z kozího oleje a dřevěného popela. Největší rozvoj výroby mýdla nastal kolem roku. 600 n.l., kdy byzanští lazebníci již vyráběli mýdla z olivového oleje, kysličníku vápenatého a louhu, který získávali z dřevěného palmového popela. V této době vznikl cech lazebnický, a tím i rozvoj tzv."podnikatelských aktivit". Lazebníci se začali předhánět o zákazníka, vyráběli mýdla různých vůní a barev, začali do mýdlového základu přidávat různé byliny a vůně. Mýdlo v podobě, v jaké ho známe dnes, se vyrábí až od pol. 18.st.
   

A jak vyrábíme mýdla v naší mýdlárně?

V podstatě úplně stejně. Snažíme se navázat na osvědčený způsob výroby kvalitního mýdla a tradice, které byly bohužel zpřetrhány a zatracovány po druhé světové válce s rozmachem chemického průmyslu.

Čím se lišíme od ostatních mýdláren?

Vydali jsme se na trh jinou cestou. Pro nás možná obtížnější, ale o to zajímavější. V naší mýdlárně nenajdete mýdla barevná - fialová, modrá,  zelená, ani zajímavá svým tvarem - růžičky, srdíčka, kytičky, ani naparfémovaná chemickými vůněmi. Taková mýdla si totiž většina z nás vystaví jako dekoraci nebo založí do prádla na provonění. A na to je přece na trhu spousta jiných věcí. Naším záměrem od prvopočátku je vyrábět přírodní bylinková mýdla, která jsou schopná svým složením a vlastnostmi nejenom mýt a čistit, ale též účinně napomáhat léčbě různých kožních neduhů.

Jak se pozná kvalitní mýdlo?

Prvořadými vlastnostmi pro hodnocení kvalitního mýdla je jejich pevnost, kyprost pěny a její stabilita a samozřejmě schopnost očištění pokožky. Na těchto aspektech závisí mastné kyseliny, které jsou obsaženy v olejích.

Kokosový olej obsahuje mj. cca 45,40% laureové mastné kyseliny, která zaručuje pevnost mýdla, schopnost čištění a kyprost pěny. Olivový olej obsahuje cca 84,40% olejové mastné kyseliny, která má schopnost čištění a ošetření pleti. Palmový olej obsahuje cca 42,7 % olejové mastné kyseliny a cca 40,1% palmitové mastné kyseliny zaručující pevnost mýdla a trvanlivost pěny.
Takže, právě přesný poměr rostlinných olejů v našich mýdlech je zárukou kvalitního mýdla.
Pevnost mýdla a kyprost pěny………………   . kokosový olej
Trvanlivost pěny ………………………..………   palmový olej
Schopnost čištění pleti a ošetření……………..olivový olej

Oleje a tuky jsou kyselinami. Hydroxid sodný je bází /zásadou/. Dohromady se vytvoří mýdlo, které je solí jednotlivých zúčastněných kyselin.

My říkáme, že vyrábíme mýdlo tzv. za studena.

To znamená, že se nepoužívá vnější zdroj tepla, mýdlo vzniká pouze za použití tepla vznikajícího chemickou reakcí. Byliny a její silice přidáváme do mýdlového základu max. do 30st. Celsia, čímž zaručujeme, že všechny výživné látky a vitamíny zůstávají zachovány. Reakcí se uvolňuje glycerol a zůstává ve formě glycerinu. Glycerin je vynikající přísada, která váže vlhkost k pokožce a je pro kvalitní mýdlo nezbytná. Celkové zdraví pokožky přímo závisí na schopnosti zvlhčování, tj. kolik vody si je schopna sama udržet. Na naši pokožku působí znečištěné ovzduší, ultrafialové záření, syntetická kosmetika a další vnější jevy, které nutí naší pokožku překračovat své možnosti. Jestliže zajistíme naší pokožce dostatečnou vlhkost, tyto jevy nepovedou k jejímu vysoušení, předčasnému stárnutí pokožky a v neposlední řadě i k různým kožním problémům. Je tedy nezbytné používat kvalitní produkty na ošetření naší pokožky. A právě složení našeho mýdlového základu to zaručuje. Zároveň každé mýdlo obsahuje bylinu, která svým i vlastnostmi účinně napomáhá ke kvalitnímu ošetření pokožky. V průmyslové velkovýrobě se glycerin vyčleňuje nebo se mýdla vyrábějí s volnými mastnými kyselinami /bez glycerinů/.Tudíž jsou pro kvalitní ošetření naší pokožky nevhodná.

Shrneme tedy výrobu našich mýdel?

Naše mýdla jsou vyráběna čistě z rostlinných olejů a metodou zastudena, což znamená, že v mýdlech zůstávají všechny výživné látky v nezměněné podobě. Přesné procento kokosového, palmového a olivového oleje zaručuje vláčnost mýdel, schopnost výborně vstřebávat vlhkost, výbornou pěnivost a tvrdost. Přírodní mýdlo je složeno pouze z takových látek, které se vyskytují v přírodě a jsou vyhledávány pro své příznivé účinky na pleť.

Naše mýdla jsou připravována z:


- olivového oleje, který je lisován zastudena, což je důležité pro zachování výživných složek. Tyto složky nebrání pokožce v jejich přirozených funkcích, přitahují vnější vlhkost, kterou udrží na pokožce, ochraňují před ztrátou vnitřní vlhkosti. Pokožka je stále schopná pocení, produkce kožního mazu a odlupování odumřelé kůže

- palmového oleje, který velmi účinně avšak šetrně čistí pokožku

- kokosového oleje, který svým složením velmi příznivě působí na zvláčnění pokožky

- extraktu z grapefruitového jádra, který je velmi účinný při hubení bakterií, proto je velmi vhodný na ošetření pokožky - akné, trudovitost, kožní vyrážku, lupénku, ekzémy, lupy, aj.


Kombinací těchto olejů, které jsou zároveň výživnými složkami dosahujeme opravdu kvalitních přírodních mýdel. Dále do olejového základu přidáváme
- samozřejmě bylinky
- čisté esenciální oleje - na provonění mýdla
- přírodní barviva, čímž rozumíme papriku, kari, bylinky, kakao, ovesnou vločkovou drť, která. zajišťují " barevnost" mýdel

A co jsme ještě neřekli?

Všechna naše mýdla vyrábíme zcela ručně. Než se dostanou na Vaše umyvadlo máme každé mýdlo min. 18x v ruce a místo výstupního razítka naleznete na každém mýdle ručně vyryté R.


nahled nahled nahled nahled nahled