logo
Vítáme Vás v katalogu info-turistiky, ubytování a hotelových balíčku. Máme tu pro Vás mnoho možností v informacích jak o turistice, sportu, ubytování a mnoha dalších.

Pátek (09.12.2022)
SVÁTEK: Vratislav
ZÍTRA: Julie

*** Léčebné lázně Jáchymov a.s. Lázeňské procedůry Jáchymov Radonové lázně

Telefon: +420 353 833 333
Webové stránky: www.laznejachymov.cz
Typ: OBCHODY-SLUŽBY JÁCHYMOV
Oblast: Západní čechy
Město: Jáchymov
Adresa: T. G. Masaryka 415 Jáchymov 362 51
Cena: dle ceníku nebo dohodou
GPS: 50.3594283N, 12.9338703E

Zobrazit na mapě

Léčebné lázně Jáchymov a.s. Lázeňské procedůry Jáchymov

Radonové lázně

-

http://www.spa.cz/ir/images/spa/07440--ifresize800x600-q95.jpg

-

Léčebné lázně Jáchymov a.s.

Lázeňské procedůry Jáchymov Radonové lázně

T. G. Masaryka 415 Jáchymov 362 51

Tel.:+420 353 833 333

www.laznejachymov.cz

GPS: 50.3594283N, 12.9338703E

-

http://www.laznejachymov.cz/Public/LazneJachymovRedesign/img/logoLazneJachymovV2015_color.png

-

Jáchymovské lázně nabízejí unikátní léčbu pohybového aparátu pomocí radonové vody.

Léčení pomáhá při:

 • onemocnění kloubů
 • periferního nervového systému a páteře
 • kožních nemocech
 • vylepšuje stavy u nemocných cukrovkou nebou dnou
 • zlepšuje stavy po úrazech a operacích
 • specialisté na léčbu Bechtěrevovy choroby
 • oběhové ústrojí (některé indikace)

-

Pro která onemocnění je radonová léčba vhodná:

Radonová léčba je obecně velmi šetrná, nezatěžuje organismus ani tepelně ani po stránce oběhové, nebo acidobazické rovnováhy. Dobře tolerována je i seniory. 

Je vhodná především pro léčbu chronických onemocnění, postihujících pohybový aparát:

 • zánětem
 • všechna revmatická onemocnění kloubů, měkkých tkání, páteře (př. revmatoidní artritis, psoriatická artritis, systémový lupus, fibromyalgie, Bechtěrevova nemoc)
 • bolestí a ztuhlostí z opotřebení
  (př. artrózy kloubů a páteře, výhřezy plotének, poškození šlach , vazů a menisků)
 • metabolickou poruchou
  osteoporóza, dna, porfyrie
 • poškozením periferního nervu nebo míšního kořene
  (př. neuritidy, neuralgie, periferní obrny, kořenové páteřní syndromy, polyneuropatie, syndromy karpálního tunelu)

Dále se jedná o pooperační a poúrazové stavy, vyžadující intenzivní hojení a regeneraci poškozených tkání. Například totální kloubní náhrady, operace páteře nebo plošné jizvy po popáleninách.

Radonová kúra regeneruje stavy s obecnou energetickou disharmonií:

 • vegetativní labilita, neurocirkulační slabost
  chladné končetiny, snadné kolapsy, zimomřivost, funkční orgánové dysfunkce, klimakterický syndrom
 • obecně úbytek sil ve vyšším věku
 • vyčerpanost u náročných povolání
 • regenerace u vrcholových sportovců
 • udržení funkčních rezerv organismu u roztroušené sklerózy nebo Parkinsonovy choroby v časném stadiu

Dobře reagují onemocnění periferních cév, jako jsou vazoneurózy, nedokrevnost při ateroskleróze končetinových tepen, stavy po zánětech žil nebo revmatické vaskulitidy.

Pro která onemocnění je radonová kúra nevhodná:

 • pacienty s jakýmkoliv akutním onemocněním - infekce, nestabilizovaná arteriální hypertense, srdeční či dýchací potíže, rozkolísaný diabetes, neléčená hyperfunkce štítné žlázy apod.
 • těhotné ženy
 • děti a mládež do 18 let
 • pacienti do 1 až 2 let po operaci či jiné nádorového onemocnění, pokud onkolog nedá k radonové léčbě souhlasné stanovisko

-

Aktuální informace on-line

O lázních

Léčení

Relax

Ubytování

Kontakty

-

-

Radonová voda – léčivá energie z nitra Země

To, co z určité lokality dělá lázeňské místo, je konkrétní přírodní léčivý zdroj. Jsou lázně klimatické, lázně s prameny termální minerální vody, lázně slatinné apod. Léčebné lázně Jáchymov a.s. jsou svým přírodním léčivým zdrojem naprosto jedinečné a odlišné. Léčí pomocí radonové vody, která nemá na rozdíl od jiných zdrojů účinky chemické, ale energetické.

Unikátním zdrojem tohoto přírodního bohatství je v Jáchymově dodnes funkční důl, nejstarší v Čechách a pravděpodobně také v Evropě. Důl Svornost vznikl roku 1518 a na jeho dvanáctém patře, v hloubce 500 m pod zemí, se nalézají prameny radonové vody pojmenované např. po akademiku Běhounkovi nebo Marii Curii – Sklodowské.

V současné době jsou na 12. patře dolu Svornost využívány čtyři prameny. Voda ze těchto pramenů je jímána do bazénu na 12. patře a odtud čerpána na výšku 400 m do akumulační nádrže na patře Barbora. Z nádrže je pak radonová voda spouštěna na patro Daniel, a po něm v potrubí o celkové délce cca 3000 m vedena do jednotlivých balneoprovozů.

Radon – radioaktivní zloduch nebo geniální léčitel ?

Živočichové včetně lidí se na zeměkouli po miliony let vyvíjeli v prostředí, které v různých etapách více či méně produkovalo ionizující záření. Organismy si tedy měly čas vybudovat přirozené fyziologické reakce, které chrání buňky před radioaktivním poškozením. Jde převážně o procesy regenerační. I lidé jsou tedy schopni reagovat do určité míry na ionizující záření aktivací svých regeneračních pochodů, a jsou schopni určitého otužení jak proti radiaci, tak nespecificky i proti dalšímu fyzikálnímu a chemickému poškození buněk. Jáchymovská balneologie tohoto fenoménu využívá při léčbě chorob pohybového aparátu v širokém slova smyslu. Radon, respektive izotop radonu 222, je chemicky inertní plyn, který vyvěrá v krušnohorských hlubinách a rozpouští se v podzemních pramenech. Je zdrojem měkkého ionizujícího záření alfa. Při radonové koupeli je tělesný povrch vystaven jakési energetické sprše radonových alfa-částic, a spouští se tak řetězec fyziologických reakcí. Průnik radonu do krevního oběhu je zanedbatelný a biologický poločas (vyloučení radonu z těla) představuje 20 minut (tedy vlastní délku radonové koupele).

Jak působí radonové koupele na lidský organismus?

Terapie je umění využít léčivo v optimální kvalitě i kvantitě. Kvalitou radonu je měkké alfa záření, kvantitou je právě síla jáchymovských pramenů a po století ověřené dávkování radonových koupelí. Jejich léčebné rozpětí je 10 až 24 koupelí o intenzitě 4,5 – 5,5 kBq, po dobu 20 minut. Absorbovaná energie stimuluje regeneraci tkání a likvidaci škodlivých oxydativních stresorů (většinou volné radikály z chemikálií, z průmyslově zpracovaných potravin a životního prostředí). Zvyšuje se tvorba hormonů, včetně těch protibolestivých, protizánětlivých a pohlavních. Aktivují se všechny složky imunitního systému. Tyto procesy jsou během léčebného pobytu nastartovány a pokračují ještě asi 4 – 6 týdnů po poslední radonové koupeli. Následně v organismu dochází k fázi zklidnění bolestivých a zánětlivých potíží a zlepšení funkce všech složek pohybového aparátu – kloubů, svalstva, šlach a příslušného cévního i nervového zásobení. Úleva trvá ve většině případů déle než půl roku, zlepšuje se kvalita života u chronicky nemocných, snižuje se spotřeba analgetik a jiných léčiv.

Zbytečné obavy ze zdravotních rizik při radonových koupelích

Většina lidí slýchá o ionizujícím záření z médií převážně záporné informace: zbraně hromadného ničení, nemoc z ozáření a podobně. Léčbu zářením pak spojuje jen s terapií rakoviny. Přitom ionizující záření je v rukou lékaře méně rizikové než například penicilin. Na prudkou alergickou reakci po penicilinu se ještě i dnes umírá. Na medicínské ozáření neumřel dosud nikdo. Každá fyzikální léčba ale patří pod lékařskou kontrolu – jen tak může být využita dobrá stránka této přírodní energie.

Léčebné lázně Jáchymov a.s. jsou držitelem Certifikátu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost na provádění této léčby a na opatření týkající se absolutní bezpečnosti jak pacienta tak zaměstnanců. Součástí celého komplexu jáchymovských lázní je i dozimetrická laboratoř, jejímž úkolem je právě dohled nad dodržováním předepsaných postupů jak při čerpání radonové vody tak i následném podávání radonových koupelí v lázeňských zařízeních. Pravidelně a velmi důkladně je sledován a kontrolován obsah radonu ve vodě i ve vzduchu, a každý pacient je při nástupu do lázeňského sanatoria celkově vyšetřen jak klinicky tak laboratorně.

Snad nejlepším důkazem bezpečnosti a účinnosti jáchymovské léčby jsou právě naši pacienti, kteří přijíždějí opakovaně již deset, dvacet a někdy i třicet let. Díky léčbě radonem je jejich život, často i přes závažné chronické onemocnění, přijatelný.

-

 

-


nahled