logo
Vítáme Vás v katalogu info-turistiky, ubytování a hotelových balíčku. Máme tu pro Vás mnoho možností v informacích jak o turistice, sportu, ubytování a mnoha dalších.

Čtvrtek (13.08.2020)
SVÁTEK: Alena
ZÍTRA: Alan

*** INFORMACE PRO MOTORISTY

Typ:
Oblast: Čechy a ostatní
Město: ČR
Adresa: čr

Zobrazit na mapě

.

.

ASISTENČNÍ SLUŽBY MOTORISTŮM V ČESKÉ REPUBLICE



ÚAMK ČR – Ústřední automotoklub České republiky

SOS: (+ 420) 1230
  • Asistenční služby pro motoristy – pomoc motoristům v nouzi 24 hodin denně, 365 dnů v roce, spolupracuje se zahraničními centrálami. Služby jsou určeny pro všechny motoristy tuzemské i zahraniční. Pro členy ÚAMK a partnerských automotoklubů sdružených v AIT jsou určeny systémy bezplatných služeb, slev či výhod.
  • Infoservis - systém komplexních informací pro řidiče - dopravní, motoristické a turistické informace. Tel: (+420) 261 104 333
  • Prodej dálničních známek

Více informací:
www: www.uamk.cz nebo www.uamk-cr.cz
Email: info@uamk.cz
Sídlo: Na Rybníčku 16, 120 00 Praha 4
Sekretariát: Na strži 9, 140 02 Praha 4
Tel: +420 261 104 279
Fax: +420 261 104 278
Email: sekretar@uamk-cr.cz


ABA - Autoklub Bohemia Assistance, a.s.

SOS: (+420) 1240

  • Asistenční služby a odtahové služby – nonstop dispečink pro Českou republiku a Evropu
  • Infoservis - on-line dopravní informace z celého území republiky zajišťované nonstop. Tel: (+420) 800 124 000 a na www.aba.cz
  • Prodej dálničních známek

Více informací:
www: www.aba.cz
Email: aba@aba.cz
Sídlo: Střelničná 1680/8, 182 00 Praha 8
Tel.: (+420) 222 241 257


ZJIŠTĚNÍ VIN PŘI KOUPI VOZU  

Povinné ručení
Srovnávač.cz - kalkulačka aktuálních sazeb povinného ručení všech pojišťoven s možností online sjednání smlouvy. Taktéž havarijní pojištění vozidla.


Dopravní inspektoráty
Informace o všech dopravních inspektorátech (registrech vozidel) v ČR - úřední hodiny, telefony, kontakt + praktické informace pro motoristy.


INFORMACE PRO MOTORISTY

Žívotnost a výměna spojky

 

Spojka

Zařízení sloužící k přerušení točivého momentu mezi motorem a převodovkou. Spojkový mechanismus je jeden z nejdůležitějších součástí vašeho vozu. Zkrácená délka životnosti spojky je dána většinou stylem jízdy řidiče, nebo nevhodného používání vozu (přetěžování, nevhodného řazení rychlostních stupňů, prudké starty). Ve všech těchto případech je spojka extrémně namáhána, což má za následek rychlejší opotřebení nebo zničení spojkového mechanismu vašeho vozu.

Poruchy spojky

Spojkový mechanismus se skládá z pěti základních dílů (přítlačný talíř, spojková lamela, vysouvací ložisko, vypínací páka, setrvačník). Při zničení jedné nebo více zmiňovaných součástí muže dojít k prokluzování, hlučnosti spojky, přehřívání nebo k obtížnému řazení převodových stupňů. Nejčastější porucha spojky je opotřebení kluzných lamel unášeče nebo jejich znečištění olejem unikajícím z motoru nebo převodovky. Včasnou kontrolou a diagnostikou závady na spojkovém mechanismu, předejdete ke zničení dalších součástí spojky a zbytečně nákladné opravy.


Motor

Motor hybná síla každého vozu. Aby spolehlivě a dlouho fungoval potřebuje pro svůj provoz spoustu věcí. Jednou z nejdůležitějších je kvalitní olej se specifikací danou výrobcem a jeho pravidelná kontrola a výměna. Při špatné volbě motorového oleje a nedodržení servisních intervalů může dojít k nenávratnému poškození motoru zadřením jeho částí.

Další částí je chlazení motoru kterou obstarává směs vody a nemrznoucí kapaliny. Je-li kapalina málo odolná mrazu může zamrznout a tím poškodit motor, ale i jinou část chladící soustavy.

Aby motor pracoval správně s plným výkonem je třeba také pravidelná kontrola a výměna palivového a vzduchového filtru.Obojí má za následek snížení výkonu a špatné starty.


Převodovka

Nejčastější porucha převodovky je její zadření nebo obtížné řazení převodových stupňů. To může být způsobeno buď ztrátou olejové náplně z důvodů netěsnosti nebo špatného zacházení (přetěžování vozu,špatný způsob řazení) .Moderní převodovky zpravidla mají doživotní olejovou náplň. Nicméně je třeba kontrolovat výšku hladiny oleje případně jeho doplnění a to vždy pouze olejem doporučeným výrobcem vozidla.

 

 

Brzdová soustava

Opotřebení brzdových destiček a kotoučů je nezbytnou součástí provozu vozu. Následek nadměrného opotřebení brdových destiček je zkrácení životnosti kotoučů a naopak. Brzdový systém ve špatném stavu má za následek delší brzdnou dráhu vozu a tím zvýšené riziko dopravní nehody. Odstranění této závady je pouze možnost včasné výměny opotřebených brzdových součástí.

Kontrola brzd

Nechte si zkontrolovat včas Vaše brzdy a tím předejít nepříjemný situacím.


Výměna poškozených tlumičů pérování

 

Tlumiče pérování

Nejčastější závadou tlumičů pérovaní je ztráta olejové náplně z důvodů netěsnosti nebo opotřebením provozem. Tlumiče je proto nutné pravidelně kontrolovat a při zjištění závady vyměnit příslušný díl.

Kontrola a oprava servořízení, ramen, čepů a jejich seřízení

Zkontrolujeme nápravu stav kulových čepů, ramen, řízení a provedeme jejich odbornou výměnu

Čepy, ramena poškození

Příčina opotřebení čepů, ramen a řízení je způsobené ve většině případů stavem a povrchem vozovky nebo přetěžování vozu. Téměř všechny díly nápravy jsou neopravitelné to znamená, že poškozený díl musí být vyměněn za nový.

Výfuk oprava

Výfukové potrubí je nejčastěji poškozeno značnou korozí, kterou způsouje především jeho umístěním ve spodní části vozu kde působí vnější vlivy okolí (voda, sůl) a časté střídání teplot (kondenzace vody z výfukových plynů). U některých výfukových dílů může dojít k poškození pouze některé jejich části, kterou můžeme relativně lehce opravit a ušetřit koupi celého dílu. Častým problémem jsou zkorodované příruby nebo prorezivění v místě přivařeného háku na trubce. Všechny tyto opravy vyžadují svaření, které provádíme výhradně v ochranné CO atmosféře. Díky korozi chybí část materialu výfuku a proto je každá oprava jen oddálením výměny příslušného dílu.

Katalizátor

Moderní výfukové systémy jsou konstruovány pro odstranění nejškodlivějších emisí, které vznikají spalováním pohonných hmot. Tuto funkci zajišťují katalyzátory. Poškozený katalizator je neopravitelný a pro zachování správných funkcí výfukové soustavy a motoru se musí vyměnit za nový funkční. Montáž nového katalizatoru trvá přibližně mezi 1 až 3 hodinami a cena dílu se pohybuje podle typu vozu a motoru od 2000,- do 35.000,- Kč

 

Lambda sonda

Nejčastějším projevem chybné funkce lambda sondy je nepravidelný chod motoru s kolísáním otáček v různém režimu jízdy včetně volnoběžného chodu motoru. Poškozená lambda sonda nevysílá nebo vysílá nepravidelně do řídící jednotky elektrický signál o stavu výfukové směsi plynů a ta nemůže správně připravit směs paliva odpovídajícího pro požadovaný režim jízdy. Tím dochází k nekvalitnímu spalování směsi, což se následně projevuje na zvýšeném obsahu emisních plynů. V tomto případě nutné potřebujete vyměnit sondu, protože hrozí poškození katalyzátoru. Správnou funkci lambda sondy přesně zjistime měřením osciloskopem. Lambda je neopravitelný díl a proto se vždy mění za nový funkční . Po výměně musíme zkontrolovat pamět závad příslušným diagnostickým nástrojem. Doba opravy v rozmezí 0,5 až 3 hodiny podle typu vozu a případné koroze. Cena lambda sond 1500,- až 5000,- . Kontrola řídící jednotky a mazání paměti závad přijde na 1000,- Kč.

Diagnostika

Nejnovější originální diagnostika vag-com.Nastavení servisního intervalu,testy akčních členů,kontrola ABS, ESP, ASR, nastavení indikace oleje na přístrojové desce, nastavení indikace zbývajícího času/vzdálenosti do servisu na přístrojové desce, nastavení jazyka palubního počítače, korekce okamžité spotřeby, přizpůsobení klíčku k zapalování, aktivace funkce automatického zamykání, základní nastavení škrtící klapky, aktivování/deaktivování tempomatu, nastavení startovací dávky a mnoho dalšího.Cena již od 400,- Kč

Pravidelný servis prodlužuje životnost, zvyšuje bezpečnost a cenu Vašeho vozu.

Výrobce automobilu předepisuje plán servisních prohlídek, jehož dodržováním si zajistíte vysokou spolehlivost daného automobilu. Autoservis kontroluje stanovený rozvrh prací a mění poškozené díly a provozní kapaliny. Výměna opotřebeného dílu ještě před jeho úplným zničením zamezí daleko většímu poškození vozu a zajistí Vaší větší bezpečnost. Včastnou opravou ušetříte velké finanční prostředky, které by si vyžádala následná další oprava.Nechte si potvrdit servisní prohlídku v servisní knížce pro doložení dodržení servisního plánu.

Kontrola, údržba autobaterie a její výměna.

 

Údržba akumulátoru


Chcete-li tedy, aby Vám akumulátor vydržel co nejdéle, není od věci jej v zimním období častěji dobíjet. V případě dlouhodobé odstávky vozu vyjmeme baterii a umístníme ji do místa s teplotami převyšující +10°C. Plně nabitá baterie vydrží i extrémně nízké teploty, až –50°C. Naproti tomu zcela vybitá baterie zamrzá již při několika stupni pod bodem mrazu. U bezúdržbových baterií neuškodí, nabijete-li ji před zimním obdobím. V nezimním období je nutné, u vozidel mimo provoz déle než 4 měsíce, bezúdržbovou baterii dobít. V neposlední řadě dbáme o kvalitní připojení baterie do elektroinstalace. Tedy pevně utažené, čisté a zakonzervované svorky (konzervujeme vazelínou nebo olejem).

kontrola autobaterie

Nový akumulátor (autobaterie) je nalitý i nabitý. Není však jisté, že byl bezprostředně po expedici z výroby doručen přímo k distributorovi, potažmo ke spotřebiteli. V okamžiku montáže do vozidla se proto vždy doporučuje změřit napětí na konektorech baterie. Naměřená hodnota by neměla být nižší než 12,4V (u klasických 12V autobaterií), nebo 6,2V (u motobaterií), jinak je třeba akumulátor před montáží dobít. Plně nabitá, olověná kyselinová autobaterie, údržbový typ, má výstupní napětí 12,65V. Bezúdržbový typ, který má desky legovány kalciem či stříbrem, má až 12,85V. V případě, že je napětí bez zatížení o zhruba 0,3V nižší, není vhodné, aby vozidlo absolvovalo krátké trasy s častým startováním. Naopak, delším provozem se baterie dobije. Na životnost baterie má také vliv správné seřízení regulátoru napětí ve Vašem voze. Nejlépe se osvědčuje hladina regulovaného napětí 13,8 až 14,2V (pro 12V baterie) a 6,9V až 7,1 (pro 6V motobaterie).

Výměna autobaterie

Konektory baterie a kabelové svorky propojte dle správné polarity, nejprve připojte kabel ke kontaktu s kladným pólem (bývá zpravidla červený a označen znaménkem plus), po té následuje záporný pól, zpravidla černý kabel. Při odpojování baterie postup otočte, nejprve odpojte černý kabel (mínus svorku) a pak červený (svorka se znaménkem plus). Svorky a konektory doporučujeme udržovat v čistém a pokud možno v zakonzervovaném stavu (povrch natřít vazelínou).

Startování pomocí startovacích kabelů.

K nastartování vozu s vybitou baterii potřebujete jiný nastartovaný vůz a startovací kabely. Najděte v obou vozech akumulátor a postavte oba vozy tak, aby byly autobaterie co nejblíže k sobě. Ujistěte se, že nepřekážíte nebo neohrožujete bezpečnost silničního provozu, případně použijte výstražný trojúhelník. Důležitá věc, vyndejte klíče ze zapalování automobilu s vybitým akumulátorem a dejte do kapsy. Při připojení napětí se může aktivovat centrální zamykání a alarm, pak by jste k vybitému vozu řešili ještě jeho odemčení. Pomocí startovacích kabelů propojte akumulátory takto: červený kabel připojte každým jedním jeho koncem na svorku baterie, která je označena jako + plus, zpravidla k ní vedou červené kabely. černým startovacím kabelem propojíme vzájemně svorky označené - mínus. Zkontrolujte zda jsou kleště na startovacích kabelech opravdu pevně připevněny na elektricky vodivých částech příslušných kontaktů. Nyní nastartuje přistavené vozidlo, vypněte všechny nepotřebné elektrické spotřebiče, větrák, rádio, světla atp. a nechte běžet motor v mírně zvýšených otáčkách cca 1500 ot/min. po dobu přibližně 5 min. Při startu vybitého vozu neodpojujte startovací kabely a u běžícího vozu zvyšte otáčky motoru na cca2500 ot/min. Zkuste nastartovat vůz s vybitým akumulátorem. Nenaskočí-li motor po cca 5-10 vteřinovém startování, vypněte zapalování a nechte dalších 5 min běžet připojený a nastartovaný vůz. Zkuste nastartovat.

Starter

Při startování auta se vysune pastorek, který zapadne svým ozubením do ozubení setrvačníku na klikovém hřídeli motoru. Poté se zapne samotný elektromotor startéru, který roztočí správným směrem spalovací motor. Po uvolnění klíčku ve spínací skříňce se pastorek opět působením pružiny zasune zpět (čímž se rozpojí mechanické spojení pastorku s ozubeným věncem setrvačníku a současně se vypne napájení motoru startéru), aby nebyl startér roztáčen spalovacím motorem. Pokud by se pastorek nezasunul, vysoké otáčky pastorku by zničily jak startér, tak setrvačník.

Zásuvka přípojného vozidla 7 polová

L/1 Směrové světlo levé 1/L Žlutá

54g/2 Světlo do mlhy Modrá

31/3 Kostra Bílá

R/4 Směrové světlo pravé Zelená

58R/5 Obrysové světlo pravé Hnědá

54/6 Brzdové světlo Červená

58L/7 Obrysové světlo levé Černá

Zásuvka přípojného vozidla 13 pólová

1 Směrové světlo levé 1 / L Žluto-bílá

2 Světlo do mlhy 2 / 54G Modrá

3 Kostra pro kontakty 1-8 3 / 31 Bílá

4 (2,5mm2) Směrové světlo pravé 4 / R Zeleno-černá

5 Obrysové světlo pravé 5 / 58R Hnědo-bílá

6 Brzdová světla 6 / 54 Červená

7 Obrysové světlo levé 7 / 58L Černá

8 Couvací světlo 8 Oranžovo-bílá

9 Stálý proud od baterie vozu 9 Zelená

10 (2,5mm2) Dobíjecí napětí pro baterii přívěsu 10 Červená

11 (2,5mm2) Kostra pro kontakt 9 11 Bílá

12 Kostra pro kontakt 10 12 Bílá (2,5mm2)

13 Mlhové světlo - rozpojení 13 / 2a Šedá