logo
Vítáme Vás v katalogu info-turistiky, ubytování a hotelových balíčku. Máme tu pro Vás mnoho možností v informacích jak o turistice, sportu, ubytování a mnoha dalších.

Čtvrtek (07.12.2023)
SVÁTEK: Ambrož a Benjamín
ZÍTRA: Květoslava

*** Infocentrum Valeč

Telefon: +420 774 831 314
Webové stránky: www.valec.cz
Typ: OBCHODY-SLUŽBY VALEČ
Oblast: Západní čechy
Město: Valeč
Adresa: Široká 182 Valeč 364 53
Cena: dle ceníku nebo dohodou
GPS: 50.1737839N, 13.2547186E

Zobrazit na mapě

Infocentrum Valeč

-

/album/fotogalerie-uvod/muzeum-valec-logo-jpg/
-
Infocentrum Valeč

Široká 182 Valeč 364 53

Tel.:+420 774 831 314

GPS:50.1737839N, 13.2547186E

-

-

Poskytování informací o zajímavostech, ubytování a kulturním i sportovním vyžití ve městě a okolí.

Prodej map, turistických známek, upomínkových předmětů a dřevěných pohlednic.

-

MUZEUM

U příležitosti 650. výročí Valče bylo v sobotu 17. května 2008 v 11.30 hod za přítomnosti pozvaných hostů slavnostně otevřeno nově zbudované

 Muzeum

barokního městečka Valeč

Provozní doba

Letní provoz

PO - út zavřeno

ST - pá 9:00 - 15:30

poslední prohlídka s filmem od 15:00

SO - NE 9:00 - 17:00

poslední prohlídka s filmem od 16:30

Vstupné

dospělí  30,-Kč

invalidé,důchodci, děti, studenti 20,-Kč

kontakt

tel: 774 831 314

muzeum.valec@seznam.cz

kde nás najdete?

ul. Široká 182, 364 55 Valeč, z náměstí směr Jeřeň
bývalá prodejna Jednoty

-

-

Zajímavosti

Láká historie, hudba, umění a klid

Zámek, muzeum, kostely, park a sochy Matyáše Brauna, iluzorní brány a spousta dalších zajímavostí, tím vším je Valeč doslova nabita. Na jednom kilometru je více památek než v Praze. Ruch velkoměsta tady ale nehledejte.

Státní zámek Valeč a jeho přilehlý park patří mezi stálice mezi návštěvními místy na Karlovarsku. Valeč však nabízí daleko více turistických atrakcí.

Areál CO tak, jak jej neznáte

Ve Valči stojí areál civilní obrany, který byl dlouhá léta opuštěný a chátral. Obec jej využívala sporadicky jako prostor pro uložení různých věcí, odstavení aut apod. V posledních letech areál využívaly aktivně dvě firmy (pila, výroba plastů) a od loňského roku zde sídlí také Sociální podnik - Doupovské hory. Firma je založena na principech sociálního podnikání (více na www.doupovske-hory.cz) a poskytuje různé služby, např. drobné stavební nebo bourací práce, sběr ovoce, kácení stromů, štípání dřeva nebo posekání trávy. Pokud na některou činnost nemáte čas, nebo potřebujete novou králíkárnu, objednejte si tuto firmu, jejímž heslem je:

Vše, co potřebujete - rychle, spolehlivě, levně

V areálu však najdete také malou farmu

Věnujeme se chovu ovcí, slepiček, králíků a nově máme kozičku Míšu a kůzlátko, resp. kozlíčka Matěje. Když budete mít štěstí, posvačí s Vámi Vaši svačinu. Nejmilejším členem ovčího stáda je ovečka Brok, je odkojená z lahve, takže za Vámi ráda přiběhne. Nejnovějším přírůstkem jsou dva angličtí plnokrevníci TICINUS a MERINGA. Koníci jsou to krásní, vysportovaní, ale již si u nás zvykli a můžete se na nich povozit. Jízda na koních je na vlastní nebezpečí, ale pod dohledem chovatelky Jarky. Přijeďte se podívat.

 

Obec Valeč

leží na východní straně hranic karlovarského kraje v chráněné krajinné oblasti na úpatí Doupovských hor. Malebnou polohu barokního městečka v překrásné krajině zdůrazňuje již z dálky viditelný zámek, který byl postaven na místě původního gotického hradu. Valeč podle dochovaných historických záznamů byla do roku 1945 v postupném vlastnictví 11 rodů. Na vzhledu Valče a jejím architektonickém řešení se nejvíce podílel rod Štampachů a následně spřízněný rod Glogenů. Oba rody působily na Valečsku od roku 1571 do roku 1797. Zejména období konce 17. století a první poloviny 18. století je považován za „zlatý věk“. Ve Valči naleznete ukázky staveb různých společenských vrstev venkovského obyvatelstva. Dochovaly se zde domy čtvrtníků, láníků a měšťanů, hrázděnky i dřevěnice. Zachoval se špitál, dům zámeckých kaplanů a kontribučenská sýpka. Ve Valči a jejím okolí se nachází mnoho drobných kulturních památek, kapliček, desítek soch a různých artefaktů.

Farní kostel svatého Jana Křtitele

je umístěn v pomyslném těžišti téměř trojúhelníkovitého Trhového náměstí ve Valči, postupná rekonstrukce byla zahájena v roce 1993, kostel je typický svou dřevěnou věží, ve které jsou 2 zvony: zvon Čtyř evangelistů a zvon Štampachů, rekonstrukce byla ukončena v roce 2008.

Státní zámek Valeč

stojí pravděpodobně na místě původního gotického hradu. V roce 1945 byl zámek hraběti Larischovi zkonfiskován a předán do užívání Organizaci politických vězňů, později jej spravovalo Ústřední ředitelství státních lesů a statků, poté byl zámek užíván jako domov pro korejské děti a od roku 1953 jako dětský domov. Při požáru v roce 1976 bylo zničeno celé první patro se střechou a dodnes není zámek zcela opraven. Zrekonstruována byla střecha, fasáda a některé interiéry, zvláště sál Bernarda Brauna, který je zpřístupněn a stojí za vidění, společně se zámeckým parkem, kde jsou umístěny sochy Matyáše Bernarda Brauna.

Dům zámeckých kaplanů

je barokní stavba z roku 1701, fasáda je členěna pilastry a průběžnými římsami, střecha je mansardová, vstupní portál zdobí znak hrabat Thurn-Valsassina, interiér má plochý strop s pozdně barokními štukovými rámy.

Kompletní rekonstrukce fary byla dokončena v roce 2007, úprava topných těles a přístupové cesty v roce 2013. Dům spravuje NADACE Valeč v Čechách a dnes slouží veřejnosti jako sídlo několika organizací.

Kostel Nejsvětější trojice

postavený architektem Biana Rossou v roce 1710 až 1728, barokní skvost městečka, je již zrekonstruován. Stavbu tvoří čtvercová loď s trojbokým presbytářem a zachovaný interiér kostela, dobové intarzované lavice a barokní varhany, zhotovil varhanář Leopold Spiegl kolem roku 1720.

Před kostelem stojí Sloup Nejsvětější trojice, který byl postaven podle návrhu architekta Františka Maximiliána Kaňky a osazen sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna. 

Již tradiční festival

Povaleč

Povaleč vznikl z iniciativy několika kamarádů v roce 2006 a dodnes je na tomto principu organizován.  Povaleč není o populární kultuře, penězích, rozdílech a o bariérách. Povaleč je otevřená akce všem lidem, stylům, odvětvím umění a inovacím. Povaleč nemá za cíl vydělávat a profitovat, má za cíl sbližovat lidi a dávat prostor kvalitní kultuře. Povaleč probíhá každoročně první víkend v srpnu. nahled